Evidentirajte prihode, odhode, odmore, odsotnosti in pripravite podatke za plače.
Rešitev za enostransko omogočanje in omejevanje dostopa.
Najdite vse rešitve za celovito upravljanje in digitalizacijo oskrbovalne verige.
Označevanje izdelkov iz plastičnih mas je na prvi pogled enostavno opravilo, ki ne zahteva preveč napenjanja možganov. S to trditvijo bi se verjetno strinjali vsi, ki (še) niso imeli opravka z označevanjem plastike. Če pa ste med tistimi, ki so že vsaj malo dregnili v to področje, pa boste zgornjo trditev verjetno brez težav ovrgli.
Proizvajalci plastike se morajo namreč soočiti z različnimi izzivi, če želijo ustrezno označiti svoje produkte. V nadaljevanju tega zapisa vam bomo poskusili predstaviti nekatere ključne pasti in možne rešitve označevanja znotraj industrije plastičnih mas.
Proizvajalci avtomobilov pa tudi tisti v drugih panogah od svojih dobaviteljev s področja proizvodnje plastičnih mas vse bolj pogosto zahtevajo uporabo plastike z nizko površinsko energijo (LSE). Omenjeni material je vedno bolj priljubljen zaradi nekaterih svojih lastnosti in privlačne cene.
Poleg opisanih prednosti pa ima plastika z nizko površinsko energijo tudi »hibo«, ki smo jo poleg proizvajalcev hitro opazili tudi ponudniki rešitev za označevanje. Običajna lepila, ki se uporabljajo pri klasičnih nalepkah za označevanje izdelkov se namreč ne primejo zlahka na LSE materiale. Za lažje razumevanje si lahko predstavljamo z voskom premazano površino avtomobila, na kateri voda tvori kapljice, namesto da bi se enostavno razpršila po celotni površini. Plastika z nizko površinsko energijo ima podoben učinek na konvencionalna lepila za etikete, kar otežuje oprijem lepila na podlago. Nižja kot je površinska energija, šibkejša je vez med etiketo in podlago, zato je za apliciranje na LSE plastiko potrebno uporabiti nalepke s posebnim lepilom, ki je bilo razvito z namenom lepljenja na površine z nizko energijo. Tovrstno lepilo se ne bo oblikovalo v vodne kaplje, ampak se bo razpršilo po celotni površini in tako zagotovilo dober, dolgotrajen oprijem.
Tabela: Pregled površinske energije (dyn/cm) za različne materiale. Nižja kot je vrednost, slabša je lepljivost površine.
Problem dobi dodatno dimenzijo, če želimo označiti izdelek s hrapavo podlago. Pri gladki plastiki se namreč lepilo (če smo izbrali ustreznega) lepo razprši po celotni površini. Pri hrapavi površini pa je zadeva še nekoliko bolj zapletena. Lepilo namreč doseže samo zgornje dele neravne strukture, ki pa lahko predstavljajo samo majhen del celotne podlage. Rešitev zagate predstavlja debelejši nanos lepila na nalepki. Na ta način lahko z lepilom prekrijemo večji del površine in zagotovimo primeren oprijem nalepke. Podobna zgodba so kontaminirane podlage. Prah, rja ali olje na površini prav tako lahko onemogočajo stik med nalepko in podlago. Rešitev so nalepke s posebnim, tekočim lepilom, ki bo doseglo vse dele podlage, ki niso onesnaženi.
Da bo zgodba o nalepkah za plastiko še bolj zanimiva pa poskrbijo vplivi okolja, v katerem se bo naš izdelek nahajal. Nekaterim proizvajalcem v industriji namreč ne zadostuje, da se nalepka močno oprime podlage, ampak mora biti hkrati tudi odporna na visoko temperature in/ali kemikalije, ki so lahko prisotne v procesu proizvodnje ali uporabe izdelka. V tem primeru je potrebno uporabiti kombinirano lepilo, ki bo zagotovilo zanesljiv oprijem na zahtevno podlago, hkrati pa preživelo tudi ob ekstremnih izzivih okolja.
Proizvajalci plastičnih mas posvečajo vedno večjo pozornost skrbi za okolje. Rezultat je povečana uporaba plastike, ki jo je po uporabi mogoče reciklirati. V tem primeru se priporoča uporaba samolepilnih etiket iz istega materiala kot je plastika, katero se označuje. Velika prednost tovrstnega načina označevanje je, da lahko izdelek recikliramo skupaj z etiketo, ki je pred reciklažo ni potrebno odstraniti. Na ta, okolju prijazen način, lahko uporabite etikete iz štirih različnih materialov (polietilen, polipropilen, polistiren, ABS). Vse materiale lahko kombiniramo z različnimi lepili, glede na specifične potrebe proizvajalca. V primeru ekstremno zahtevnega okolja (kemikalije ali fizična obraba), lahko etikete zaščitimo tudi z ustrezno laminacijsko folijo.
Na trgu je verjetno več sto materialov, ki so tako ali drugače primerni za označevanje plastike, med najcenejšim in najdražjim materialom pa je ogromen cenovni razkorak. Ključnega pomena za proizvajalca je izbira materiala, ki bo primeren za njegov izdelek in okolje. Kljub temu, da vsi proizvajalci plastike ne potrebujejo nalepk s posebnim lepilom, ki bo odporno tudi na kemikalije, pa se pogosto zgodi, da izberejo ravno najdražji material. "Preveč kvaliteten" material za označevanje je pogosto nepotreben strošek, ki ga zaradi nezavedanja o opcijah, ki so jim na voljo, na svoja pleča prevzamejo proizvajalci (ali njihovi naročniki). V kolikor bi želeli preveriti, kakšna so vaše možnosti glede optimizacije označevanja, nas lahko kontaktirate.
V obrazec vpišite vaše kontaktne podatke in v polju »Sporočilo« natančno navedite vaše vprašanje. V kratkem vam bomo odgovorili.