Skrajšan delovni čas (SDČ) je programska razširitev sistema Time&Space, ki izboljša
evidenco delovnega časa v vašem podjetju. Omogoča avtomatičen vnos ur skrajšanega delovnega časa in obračun višine subvencije.
V sodelovanju s pravno svetovalko, specialistko za delovno pravo, smo za vas pripravili pregled najpogostejših vprašanj in odgovorov vezanih na skrajšan delovni čas. Vprašanja in odgovore bomo sproti posodabljali. V primeru, da imate vprašanje, nam ga posredujete preko obrazca in poskušali bomo v kratkem odgovoriti.
Da, ta dinamika je mogoča. Upoštevati je potrebno odmore in počitke ter koliko ur dnevno oz. tedensko lahko delavci zakonsko delajo. Vendar ni nujno, da delavci delajo vsak dan po točno določeno število ur.
Da, to je mogoče. Ukrepa sta združljiva in sicer na dva načina: Tako, da bo delodajalec nekaterim dodelil čakanje na delo in drugim delo s skrajšanim delovnim časom ter tudi na ravni enega delavca, in sicer tako, da bo del meseca zaposleni delal s skrajšanim delovnim časom, drugi del meseca pa bo na čakanju. Nista pa združljiva na način, da delavec dva dni v tednu čaka na delo, tri dni v tednu pa dela s skrajšanim delovnim časom.
Da, to je dovoljeno. Ne glede na to, ali imajo delavci v pogodbi o zaposlitvi določeno enakomerno ali pa neenakomerno razporeditev delovnega časa, lahko v času odrejenega dela s skrajšanim delovnim časom delajo tako v enakomerni, kot tudi v neenakomerni razporeditvi delovnega časa. To pomeni, da delodajalec, ne samo da delavcu enostransko lahko odredi delo s skrajšanim delovnim časom, mu lahko tudi enostransko, v času trajanja ukrepa, odredi delo v neenakomerni razporeditvi delovnega čas. Pri tem je pomembno, da odreditev skrajšanega časa v višini 32 ur na teden dejansko pomeni 32 ur na teden – izravnava delovnega časa velja na teden! V praksi to pomeni, da v primeru skrajšanega delovnega časa v višini 20 ur, delavec dela 20 ur na teden, in ne en teden 10 ur in drugi teden 30 ur, v povprečju torej 20 ur. To pri tem institutu ni dovoljeno, velja tedenska omejitev.
To se ne sme zgoditi. To je prekršek, za katerega je predpisana globa. Sankcija je tudi vrnitev vseh prejetih sredstev z zakonskimi zamudnimi obrestmi.
Če bo delavec na dopustu, se nadomestilo plače obračuna v velikosti 100 % osnove za 8 ur/dan. Tako, kot če bi delavec delal s polnim delovnim časom oz. kot če ne bi delal s skrajšanim delovnim časom.