Geslo ŠPICA 500 let odraža našo zavezo k trajnosti iz vseh ESG vidikov – okoljskega, družbenega in upravljalskega.
Naša zaveza je, da dolgoročno ostanemo slovensko podjetje s transakcijskim računom v Sloveniji ter postanemo zgled družbeno odgovornega ravnanja do okolja in družbe.
Naša zaveza k transparentnemu plačevanju davkov doma, v Sloveniji, je temeljni korak k družbeni odgovornosti, saj s tem prispevamo sredstva za zdravstvo, izobraževanje, znanost, varnost ipd., obenem pa s transparentnostjo in trajnostno naravnanostjo povečujemo privlačnost Špice za najboljše kadre.
Naša VIZIJA je usmerjena v poslovni model CLOUD SaaS, ki nam in našim kupcem omogoča delo na daljavo, s čimer vitalno zmanjšujemo ogljični odtis ter posledično pozitivno vplivamo na okoljski vidik.
Temelj naše trajnostne naravnanosti do zaposlenih in družbe definira ETIČNI KODEKS RAVNANJA družbe SPICA International d.o.o.
Poleg etičnega kodeksa dosledno izvajamo serijo drugih projektov in aktivnosti, ki odražajo našo trajnostno naravnanost do družbe.
Zadovoljstvo zaposlenih vsako leto merimo preko inštrumenta ZLATA NIT. Smo eno redkih slovenskih podjetij, ki ta inštrument koristi zadnjih 13 zaporednih let.
Ocene smo počasi izboljševali in se v zadnjih petih letih trikrat prebili med finaliste, dvakrat od tega, leta 2020 in 2021, pa tudi na sam vrh.
Ocene se vsled tega gibljejo relativno visoko, a ne toliko, da se jih ne bi dalo še izboljšati.
Zato jih vsako leto pregledamo na skupnem sestanku vseh Špičakov in pripravimo ukrepe za izboljšanje.
Preberite več: Špica je drugo leto zapored postala najboljši zaposlovalec leta po izboru Zlate niti 2021
Špica je podpisnik Listine raznolikosti, dobro prakso pa interno in eksterno redno komuniciramo. Sodelavec Jernej Sluga je največji ambasador te naše drže. Pred več kot desetimi leti je preživel možgansko kap in postal invalid. Kot prokurist in član BOARD-a Špice je zaposlen po 4 ure.
Preberite več: Učenje govora po možganski kapi
Skozi svojo neizmerno vztrajnost je prevzel predsedniško funkcijo na svetovni organizaciji AIA – Association Internationale Aphasie. Sodelavci, ki so »zrasli gor« v različnih okoljih, s seboj prinašajo izkušnje in poglede, ki so za kreativnost in inovativnost podjetja ključni.
Ob onboardingu vsak novi sodelavec in seveda tudi študent dobi svojega mentorja. Tako si v prvem obdobju v Špici mentoriranec, v srednjem obdobju spodbujamo »samoizobraževanje«, v zadnji tretjini pa postaneš mentor.
Sredi podjetja imamo knjižnico in odobren nakup knjig. Notranja izobraževanja peljemo skozi sestanke vseh Špičakov z mesečno Fizkulturo ter priložnostnimi sestanki:
Zadnjih 5 let se nahajamo med TOP100 podjetji z najvišjo povprečno plačo, lani pa smo se znašli na zavidljivem 65. mestu med vsemi slovenskimi podjetji.
Znotraj IKT panoge smo trenutno na 12. mestu podjetij z najvišjo povprečno plačo.
Naš največji kapital je varno shranjen v glavah naših sodelavcev in je svoboden, kar pomeni, da lahko odide, kadar mu je volja. Seveda je naš trud usmerjen v kreacijo privlačnega okolja, kamor se nekateri Špičaki vračajo tudi po odhodu drugam. Trenutno je v Špici zaposlenih 5 takih povratnikov.
Vpeljan imamo sistem UDPD - Udeležba Delavcev pri Dobičku, ki s 3-letnim zamikom izplačila dobička dodatno utrjuje našo dolgoročno kadrovsko stabilnost.
Imamo redne zdravniške preglede in spodbujamo »Zdrav duh v zdravem telesu«. Vsako leto se udeležimo Ljubljanskega in Splitskega maratona ter dirke na Vršič.
Na zadnjem Splitskem maratonu smo tekači v razmerju število udeležencev glede na število zaposlenih osvojili 1. mesto.
Postavljamo tudi kolesarnico, da tudi na tem področju prispevamo k zmanjšanju ogličnega odtisa.
Vsako leto izberemo sodelavca leta, kamor vključujemo tudi za dosežke na področju trajnosti.
Spodbujamo in zgled drugim podjetjem dajemo s tem, da:
Sodelujemo le s preverjenimi dobavitelji. Najraje, če je le možno, s slovenskimi.
Vso strojno opremo, ki jo razvijemo, nato proizvajamo in sestavljamo v Sloveniji. Z dobavitelji imamo podpisane dolgoročne pogodbe za sodelovanje in pogosto staknemo glave, da izboljšujemo našo skupno konkurenčnost.
Z lokalno proizvodnjo tudi vplivamo na zmanjšan ogljični odtis.
Trajnostna in etična načela v dobavni verigi preverjamo preko osebnih razgovorov z deležniki, deloma tudi preko njihove bonitete in priporočil drugih.
Če je le mogoče, z lokalnimi dobavitelji v okviru ISO9001 ocene dobaviteljev opravimo osebni razgovor in preverimo njihov način dela, kakovost storitev, izdelkov, boniteto in ugled podjetja. Šele nato sklenemo dogovor, naše sodelovanje pa letno evalviramo in izboljšave vnesemo v pogodbena razmerja za prihodnje obdobje poslovanja.
Preko naše in njihove baze znanja se vzajemno obveščamo in učimo ter izmenjujemo izkušnje.
Temelj naše trajnostne naravnanosti do okolja definira Pravilnik glede trajnostne naravnanosti Špice z vidika okolja-
Poleg doslednega izvajanja pravilnika izvajamo tudi serijo drugih projektov in aktivnosti, ki odražajo našo trajnostno naravnanost do okolja.
Uredili smo kolesarnico in svojim sodelavcem dajemo dober zgled ter jih spodbujamo, da v službo prihajajo s kolesom.
Odprodali smo vozni park in pristopili k podpisu pogodbe s podjetjem AvantCar, ki ima električni vozni park manjših avtomobilov.
Ker je velik del sodelavcev zaposlenih v razvojnem oddelku in imamo urejeno infrastrukturo za delo od doma, to tudi pogosto koristimo.
Naše programske rešitve za evidenco delovnega časa in odsotnosti vitalno vplivajo na fleksibilnost delovnega časa in omogočajo ter promovirajo delo od doma, s katerim vitalno prispevamo k zmanjšanju ogljičnega odtisa tudi pri naših kupcih.
Od leta 1995 imamo vzpostavljen standard ISO9001, od 2014 pa tudi ISO27001.
Svoje poslovanje poskušamo uskladiti s smernicami ISO26000.
Začeli smo tako, da smo postali člani Inštituta za razvoj družbene odgovornosti. Izobražujemo se v njihovih tečajih za družbeno odgovornost in trajnostni razvoj podjetja.
Skupaj z našim dobaviteljem/proizvajalcem elektronskih naprav smo pristopili k LCA certificiranju.
Proaktivno komuniciramo strategijo »Slovenija – zelena digitalna dolina na sončni strani Evrope« in smo v postopku formalizacije sistema, ki obsega omenjene izračune, spremljanje, poročanje in komuniciranje ključnih kazalnikov na področju zmanjševanja porabe energije.
Zapisano imamo trajnostno politiko podjetja, ki je usmerjena v zmanjševanje podnebnih sprememb in predvsem v skrb za okoljski del odgovornosti.
O vsem poročamo na mesečnih sestankih in v letnem poročilu, občasno pa tudi na srečanjih z drugimi skupinami deležnikov.
Vzpostavljen imamo koncept ločevanja odpadkov, tako da imamo po pisarnah razporejene koše za ločevanje. Seveda so vsi Špičaki vključeni v to kulturo ločevanja in tako vsak po svojih najboljših močeh tudi v praksi ravna in prispeva k skupnim ciljem.
Skozi projekte stalnih izboljšav (PDCA Plan-Do-Check-Act) se načrtno zbira pobude Špičakov, nato pa najboljše preko metodologije OKR lansiramo v izvedbo z osebnimi zadolžitvami in odgovornostmi.
Dva najbolj popularna sta »voda iz pipe« in »segmentiranje odpadkov«.