Skladiščna moda: računalnik na zapestju
Kdo pravi, da so skladišča monotona okolja? Z nosljivimi računalniki na zapestju je delo hitro in natančno.
V skladišču ima prvo besedo učinkovitost, njej je vse podrejeno – od lokacij in položaja blaga do dela zaposlenih. Premikanje škatel, skeniranje kod in tiskanje dobavnic ali računov res niso opravila z visoko dodano vrednostjo, so pa ob ustrezni tehnološki podpori lahko bistveno hitrejša in natančnejša, skratka bolj učinkovita in posledično donosna.
Delo skladiščnega osebja je močno odvisno od orodja, ki ga ima na voljo. Ročni terminali, čitalce črtnih kod, viličarji, vozički, rokavice, računalnik, stol in miza … vse našteto vpliva na to, kako učinkovito bo delo zaposlenih. A kljub temu se v praksi še vedno pogosto dogaja, da podjetje pri načrtovanju IT-rešitev v skladišču preprosto pozabi na ljudi – uporabnike tehnične opreme. Predvsem rado se pozabi na to, kako oprema in ravnanje z njo vplivata na skladiščno osebje in njegovo učinkovitost ter varnost.
Ergonomija je pomembna
Tako kot pri mizah in stolih je ergonomija pomembna tudi pri vseh ostalih napravah in opremi. Ročni terminali v obliki pištole imajo tipično ergonomske ročaje za dober oprijem ter manjšo obremenitev zapestja, večina jih pozna zaponke za pas, da jih zaposleni elegantno pospravijo ob bok, ko jih ne uporabljajo. To velja tudi za vse ostale naprave, predvsem nosljive naprave, kot so pametna očala z obogateno resničnostjo (AR), slušalke za glasovno komisioniranje in naprstne ali zapestne terminale in računalnike.
Dobra ergonomija poskrbi za udobno in v praksi tudi hitrejše in natančnejše delo. S primerno opremo glede na vrsto dela v skladišču lahko znatno dvignete produktivnost osebja. Na področju komisioniranja blaga lahko optimalne rešitve hitro prinesejo tudi 20 % višjo produktivnost zaposlenih. Seveda mora biti ergonomija v vseh primerih tudi v »španoviji« z urejenimi procesi skladiščnega poslovanja, torej poskrbeti, da se naloga opravi s kar najmanj koraki, gibi, premiki …
Zato je še kako pomembno, da je oprema v skladišču optimizirana za posamezne naloge. Klasični čitalci črtnih kod so npr. zelo primerni za intenzivno skeniranje artiklov, saj prepoznavanje črtne kode lahko deluje tudi pod kotom in je naprava prijaznejša do uporabnika. Za občasno skeniranje oznak artiklov pa se v praksi bolje obnese naprstna ali zapestna naprava, ki prav tako lahko prebere črtne in/ali QR-kode, saj je ni treba stalno odlagati in jemati v roke.
Poleg tega pogled na zaslon bralnika osebju jemlje pozornost in lahko vodi do napak. Včasih se zgodi, da skladiščnik vzame napačen artikel, čeprav je prej prebral pravilno črtno kodo. Gre za drobne distrakcije, napakice in izgube po nekaj sekund, ki pa se že na dnevni ravni naberejo v oprijemljiv znesek – časa in denarja.
Vzpon rabe nosljivih naprav
Tako kot ljudje že stoletja nosimo zapestne ure, zadnje desetletje predvsem pametne ure, se nosljiva oprema uveljavlja tudi v skladiščih. Kaj uveljavlja, celo prednjači. Razlog je očiten – nosljive naprave skladiščnemu osebju osvobodijo roko, ki jo je prej zavzemal čitalec črtne kode. Posebej priljubljeni so nosljivi čitalci, ki se namestijo na prst ali pa so v obliki nadgrajene rokavice, ki zagotavlja popolno ergonomijo. Zaslon je v tem primeru nameščen na čitalcu (manjših mer in z le osnovnimi informacijami) ali pa na zapestju (večji zaslon, bolj zmogljiv zapestni terminal). Povezava med čitalcem in zaslonom ter skladiščnim sistemom je brezžična, oprema pa se lahko nosi na poljubni roki.
Kaj pravi skladiščna statistika? Nosljiva oprema za skladiščnike je pravo razodetje. Še tako izkušeno osebje z njo ustvari prihranek vsaj dveh ali treh sekund za vsako komisionirno vrstico. V istem delovnem času zato zaposleni v skladišču opravi od 10 do 15 odstotkov več nalog.
Pa še nekaj velja poudariti. V primeru, ko se oprema »drži« delavca, je bistveno manj možnosti, da jo ta založi ali izgubi. Tu je še pogosto spregledan vidik varnosti – če se zaposleni spotakne in pade, ima v primeru rabe nosljive opreme prosti obe roki in se lažje ujame.
Računalniki na zapestju
Zadnji krik mode pa je nadgradnja zapestnih čitalcev kod v pravcate zapestne računalniške terminale. To pa pomeni, da ima skladiščno osebje na zapestju dobesedno vse informacije in orodja, ki jih potrebuje za svoje delo. Še več, ti miniaturni zapestni računalniki lahko pohitrijo in izboljšajo delo ne le v skladiščih temveč tudi v prodaji ter proizvodnji.
Po naših izkušnjah se v tej vlogi najbolje obnesejo zapestni računalniki proizvajalca Zebra, sicer specialista za informatizacijo skladiščnega poslovanja. Priporočamo dva modela. Prvi je Zebra WT5400, zapestni terminal, razvit z mislijo na udobje zaposlenega, saj zaposlenega prav nič ne ovira pri delu, po drugi strani pa zna in zmore več, kot bi si marsikdo mislil. Zaslon z diagonalo 12 cm se zdi ravno pravšnji in je dobro viden z vseh kotov, velik plus je tudi zaščitno steklo Corning Gorilla Glass 5, ki preprečuje nastanek prask in druge poškodbe, ki se rade prikradejo v skladiščnem okolju. Velik plus je tudi občutljivost na dotik in lastnost, ki je konkurenca skorajda ne pozna – zaslon lahko upravljate tudi v rokavicah! Za piko na i je zapestni računalnik zaščiten tudi pred vdorom vode in prahu (IP67), preživi celo padce z metra višine in zdrži več kot zaposleni – proizvajalec navaja, da brezhibno deluje tudi pri –20 °C pa vse do 50 °C, torej se vrhunsko obnese v hladilnicah in na terenu.
Naprava, na kateri je nameščen sistem Android in podpira integracijo s številnimi skladiščnimi informacijskimi sistemi ter aplikacijami, osebju olajša komisioniranje, pakiranje in obdelavo naročil, obvlada pa tudi sodelovanje z drugimi napravami – preko povezave Bluetooth lahko z računalnikom npr. povežete slušalke (za glasovno komisioniranje) ali dodaten čitalec. Seveda je prednost računalnika z zaslonom tudi pridobivanje informacij – osebje lahko hitro preveri, ali je določen artikel na zalogi ipd.
ZaPestni računalnik Zebra WT6400 je tehnično zelo soroden modelu WT5400, od katerega se loči predvsem po tem, da je še nekoliko trpežnejši in opremljen s tipkovnico z namenskimi tipkami, ki jih je mogoče prilagoditi posameznim funkcijam na področju skladiščenja in logistike.
Se vam zdi, da računalnika na zapestju vendarle še ne potrebujete? Morebiti bi lahko komisioniranje blaga lahko znatno pohitrili že z nosljivim čitalcem kod? Sploh če gre za najmanjšo tovrstno napravo na svetu. Inovativna zasnova čitalca Zebra RS2100, ki se namesti na hrbtno stran dlani nudi nove ravni udobja in omogoča izjemno svobodo ter nove spretnosti zaposlenih. Edinstven nosilec pušča dlan popolnoma neovirano, kar zagotavlja popolno svobodo rokovanja s predmeti. Zelo nizek profil naprave omogoča enostavno nabiranje artiklov v ozkih prostorih. Pri tem nosljivem čitalcu ni nič zapletenega: preprosto ga je kupiti, namestiti, nositi in upravljati. Prepričajte se sami, kako Zebra v skladiščno poslovanje uvaja novo raven nosljivega udobja, produktivnosti in preprostosti.