Evidentirajte prihode, odhode, odmore, odsotnosti in pripravite podatke za plače.
Rešitev za enostransko omogočanje in omejevanje dostopa.
Najdite vse rešitve za celovito upravljanje in digitalizacijo oskrbovalne verige.
Označevanje laboratorijskih vzorcev je kritično pomemben proces, saj lahko napake v fazi označevanja vodijo do težav s sledljivostjo in posledično do neveljavnih eksperimentov ali celo napačno postavljenih zdravstvenih diagnoz. V kolikor se je v vašem odgovoru na vprašanje iz naslova našel prostor za besede kot so »svinčnik«, »flomaster« ali celo »lepilni trak«, potem je to lahko za vas dobra novica, saj imate ogromno prostora za izboljšanje organizacije delovnega procesa.
Vsem naštetim težavam se lahko izognemo z uporabo potiskanih etiket, ki zagotavljajo čist, berljiv tisk in ne bodo zbledele ali se razmazale niti v ekstremnih okoliščinah. Kombinacija ustrezne etikete, ribona in tiskalnika lahko poskrbi, da so berljive tudi zelo majhne črke (tudi velikost 4 ali 5), kar pomeni, da lahko veliko informacij zapišemo na zelo majhno etiketo. Datum in čas lahko avtomatsko vključimo, serijske številke pa lahko »povlečete« direktno iz vaše podatkovne baze. Poleg tega, da lahko na enako veliko površino s tiskalnikom zapišete veliko več informacij, lahko to naredite tudi veliko hitreje. Z zmogljivim tiskalnikom lahko namreč natisnete več kot 50 etiket v sekundi! Ogromno časa lahko prihranite tudi z elektronskim odčitavanjem podatkov, ki ga lahko v svoj proces vključite z uporabo črtne ali QR kode. Na ta način lahko povečate učinkovitost vašega laboratorija pri vseh korakih procesiranja vzorcev in informacij povezanih z njimi.
Če razmišljate o digitalizaciji celotnega procesa označevanja in želite izboljšati sledljivost, lahko več o uvedbi ustreznega sistema preberete tukaj.
Neberljive ali napačno označene nalepke lahko povzročijo bistvene napake pri sledenju podatkov znotraj laboratorija. Če želite zaščititi vrednost svojega dela ali varnost pacientov, potem je ključna izbira ustreznih etiket, ki bodo kos vsem izzivom okolja, v katerem se bodo znašle načrtovano ali pa morda zgolj po naključju.
Napačna izbira materiala etikete lahko rezultira v izgubo kritično pomembnih podatkov. Pri izbiri ustreznih nalepk za laboratorijsko označevanje je najbolj pomemben podatek, v kakšnih pogojih se bo označen izdelek nahajal. Eden izmed najbolj pomembnih faktorjev je temperatura okolja, saj je lahko temperaturni razpon laboratorijskega okolja tudi več kot 300°C.
Eno najbolj pomembnih področij v sklopu laboratorijskega označevanja predstavljajo t.i. kriogene etikete. Gre za material, ki je bil razvit za dolgoročno odpornost tudi v tekočem dušiku (do -196°C), ki se ga uporablja pri transportu ali shranjevanju vzorcev. Kriogene etikete so uporabne za označevanje epruvet in vial v kliničnih laboratorijih, pri biomedicinskih raziskavah in v drugih znanstvenih okoljih. Lahko se jih enostavno potiska s termičnim tiskalnikom, fleksibilen material in močno lepilo pa zagotavljata čvrst oprijem za zanesljivo indentifikacijo vzorcev krvi, DNK-ja, različnih tkiv ali matičnih celic.
Nekatere glavne značilnosti kvalitetnih kriogenih nalepk:
Nadgradnjo oziroma napreden pristop pri označevanju laboratorijskih vzorcev predstavljajo t.i. dvodelne etikete. Kot nam da slutiti že poimenovanje, gre za etikete, ki so sestavljene iz dveh delov – pravokotnega in okroglega. Če imamo ustrezno nastavljen tiskalnik, lahko okrogli del etikete potiskamo s QR kodo, pravotkotnega pa z vsemi ostalimi potrebnimi podatki. Z okroglo nalepko potem označimo zgornji del pokrovčka, s pravokotno nalepko pa samo posodico. Na ta način si lahko močno olajšamo proces identifikacije vzorcev, saj ni potrebno fizično prestavljati vzorcev vsakič, ko želimo prebrati QR kodo. Na ta način zminimaliziramo možnost kontaminacije vzorcev, prihranimo pa si tudi nekaj časa in dela.
Dvodelne etikete lahko zelo poenostavijo proces sledenja
Za označevanje različnih laboratorijskih pripomočkov so na voljo različne vrste etiket. Pomembno vprašanje pri izbiri ustrezne etikete in načina tiska je tudi, če je potrebno označene laboratorijske pripomočke sterilizirati ali razkužiti. Večina laboratorijskih nalepk je odporna na toploto in vlago, niso pa vsi materiali ustrezni za vse vrste sterilizacije (parna sterilizacija – avtoklavi, sterilizacija s pomočjo sevanja in kemična sterilizacija). Napačna izbira materiala lahko povzroči različne težave:
Pred označitvijo pripomočkov je zato nujno definirati vse sterilizacijske procese in izbrati nalepke, ki se jim bodo lahko uspešno zoperstavile.
Če se v laboratoriju izvaja kemično razkuževanje pripomočkov, potem je potrebno le-te označiti s posebnimi etiketami, ki bodo odporne na vsa razkužila. Posebni materiali nalepk so namreč odporni tudi na agresivna razkužila kot so izopropilni alkohol (IPA), ksilen, toluen ali aceton. Kemično odporne etikete se med drugim uporablja za označevanje mikroskopskih objektnih stekel, ki so pogosto izpostavljena tovrstnim kemikalijam. Z izbiro ustrezne nalepke lahko izločimo potrebo po ponovnem odvzemu vzorca ali celo preprečimo postavitev napačne diagnoze.
Pri upravljanju z občutljivimi vzorci, zdravili ali nevarnimi snovmi, je z zornega kota označevanja vsaj toliko kot uspešna identifikacija pomemben tudi varnostni vidik. Tukaj nastopijo različne rešitve za preprečevanje ali opozarjanje na nedovoljene posege. Varnostne etikete glede na način njihovega »delovanja« delimo v tri glavne skupine:
1. VOID varnostne etikete
Gre za etikete, ki ob odstranitvi na podložni površini pustijo sporočilo »VOID«, ki ga ni mogoče odstraniti. To je jasen signal, da je bila etikete odstranjena s površine.
2. Samo-uničljive etikete
V drugo skupino spadajo etikete, ki ob poskusu odstranitve razpadejo. Takšne etikete je možno samo enkrat prilepiti na podlago, poskusi prestavljanj in manipulacij pa niso možni.
3. Etikete, ki poškodujejo embalažo
Tretjo skupino pa predstavljajo etikete z ekstremno močnim lepilo. Vsak poskus odstranitve bo povzročil trajno poškodbo embalaže, kar ravno tako opozarja na nepredviden poseg.
Vse varnostne etikete se lahko potiska z tiskalnikom, ustrezno vrsto zaščite pa je potrebno definirati glede na samo aplikacijo. Niso namreč vse etikete primerne za vse podlage.
Vse zgoraj opisane rešitve lahko veljajo kot izhodiščna informacija o možnostih označevanja v laboratorijih. Ker pa ima vsako okolje določene specifike je pred pričetkom označevanja potreben temeljit test materialov. V kolikor potrebujete nasvet glede laboratorijskih etiket ali bi želeli kakšno rešitev sami preizkusiti, nam pišite.
V obrazec vpišite vaše kontaktne podatke in v polju »Sporočilo« natančno navedite vaše vprašanje. V kratkem vam bomo odgovorili.