NE SPREGLEJTE  •   Nov interaktivni webinar za rešitev ALL HOURS: "Omejite evidentiranje delovnega časa na izbrane uporabnike" ➡️ IZVEDITE VEČ  
Choose languageLanguage
Blog

Evolucija oskrbovalne verige – (bo)ste zraven?

Evolucija oskrbovalne verige – (bo)ste zraven?
 
9 minutno branje
Datum
01/10/2024

Oskrbovalna veriga je lahko ozko grlo ali pa konkurenčna prednost podjetja. Dogodek Špica forum 2024 je udeležencem postregel z odgovori, v kaj investirati in kako digitalizirati procese v oskrbovalni verigi, da bodo dosegli nadpovprečno učinkovitost in produktivnost.

 


»Evropa je v nekakšnem primežu med ZDA in Azijo. Pogosto se govori o cunamiju, mi pa še kar ležimo na plaži. Toda uspešna podjetja znajo tudi nevarnosti obrniti v priložnosti. In prav logistika je eno področij, ki nas lahko izvleče iz težav,« je bil slikovit Tone Stanovnik, direktor podjetja Špica d.o.o., in dodal: »Logistika z informatiko je lahko »tretji tir« za slovensko industrijo, saj optimizira poti, delo v skladiščih in poslovne modele. Vsaka odprava neučinkovitosti je vsaj tako dobrodošla kot dodajanje virov. Slovenska majhnost je lahko velika prednost: v logistiko moramo vgraditi odzivnost in odpornost.« 

V oskrbovalni verigi nihče ni sam

Špica namreč poslovanje podjetij doživlja skozi prakso – venomer išče načine in rešitve, kako še povečati učinkovitost poslovanja in produktivnost dela. Podjetje se namreč osredotoča na celovito upravljanje oskrbovalne verige in ne zgolj na fizični tok materiala. »Špica vedno gleda širše in ne zgolj ločeno na proizvodnjo, skladišče, logistiko ter trgovino. V oskrbovalni verigi nihče ni sam – vedno nekaj prevzemaš ali daješ,« je pojasnil Andrej Planina, strokovnjak za logistiko in skladiščno poslovanje.

 undefined

V sodobnem poslovanju se srečata dva svetova. Fizični svet opredeljujejo dejanski premiki pošiljk in artiklov. Če naj podjetja uresničijo cilj, da bodo izdelki pravi čas prišli na pravo mesto, morajo imeti dobro informacijsko podporo. Drugi del enačbe je namreč virtualni svet – gre za izmenjavo podatkov v digitalni obliki, kjer je najbolj pomembno, da vse vpletene strani govorijo isti jezik. 

Trendi v logistiki

Udeležence dogodka Špica forum 2024 je nato skozi aktualne trende na področju oskrbovalnih verig popeljal Alex Noguer Tejero iz podjetja Mecalux, ki je eden največjih ponudnikov skladiščnih informacijskih sistemov in rešitev na svetu, njegov partner v jadranski regiji pa je prav podjetje Špica. 

Mecalux blesti na področju optimizacije logistike in skladiščnega poslovanja, kjer ponuja z umetno inteligenco podprta orodja za oskrbovalne verige. V skladiščih in proizvodnji se namreč skriva ogromno podatkov, ki bi jih podjetja lahko izkoristila za izboljšave in optimizacijo poslovanja. 

undefined

Proizvodna podjetja, skladišča in logiste zadnja leta skrbi predvsem t. i. kibernetsko izsiljevanje, saj hekerji ne napadajo več le posameznih podjetij, temveč tudi oskrbovalne verige – ob uspešnih napadih so zato ogroženi vsi deležniki. Že leta 2022 sta dve od treh podjetij na področju logistike doživeli kibernetski napad z izsiljevalskimi virusi, povprečna škoda ob uspešnem napadu pa je izjemno visoka – velika podjetja napadi stanejo vsaj 5 milijonov evrov. 

»Celovite oskrbovalne verige so prihodnost logistike, a biti morajo tudi varne. Tega se zavedajo posamezna podjetja in tudi ponudniki 3PL-storitev. Mecalux v svoje rešitve za skladiščno poslovanje vgrajuje izjemno veliko varnostnih mehanizmov, podatke šifriramo in napadalce aktivno iščemo in blokiramo. Ker poslujemo po celem svetu, smo uvedli tudi model geografsko razpršene replikacije podatkov. Stranke, ki naše rešitve uporabljajo iz računalniškega oblaka, lahko ob napadu ali naravni katastrofi svoje poslovanje obnovijo v vsega par minutah,« je dejal Noguer Tejero. 

Noguer Tejero se je dotaknil tudi prihodnosti. Ta bo še bolj avtomatizirana in robotizirana. Danes napredna skladišča in proizvodnje uporabljajo predvsem avtonomno vodena vozila, viličarje ter robote, že kmalu pa v proizvodnji in skladiščih pričakujemo humanoidne robote – po napovedih analitikov bo takih v »robotski populaciji« leta 2027 že desetina. Sodelujoči roboti bodo sodelovali z ljudmi na proizvodnih linijah in pri pakiranju blaga. V navezi s sistemom WMS sodelujoči robot že danes opravi tisoč »prevzemov« blaga v eni uri, visoko natančnost dela pa mu zagotavlja sistem računalniškega vida – to tehnologijo naj bi že leta 2027 uporabljala kar polovica skladišč po (razvitem) svetu. Svojevrsten evolucijski korak bodo predstavljala tudi t. i. strojna naročila, oziroma naročila, za katere ne bodo skrbeli ljudje, temveč algoritmi – glede na potrebe v proizvodnji, pri strankah ipd. Tesla tako že danes naroča sestavne dele za svoja vozila, podjetje HP pa strankam zagotavlja črnilo kot storitev (stranka nov paket črnil prejme na dom ali v pisarno tik preden v tiskalniku zmanjka črnila). 

undefined

Vrsta dobrih domačih praks

V nadaljevanju so udeleženci prisluhnili številnim primerom dobrih praks. Aleš Habič, strokovnjak za skladiščno poslovanje v podjetju Špica, je tako predstavil primer uvedbe rešitve WMS v podjetje IMP Pumps. Slovenska Zlata gazela leta 2023 je hitro rastoče podjetje, ki je v zgolj letu dni skoraj podvojilo prodajo, sodoben skladiščni informacijski sistem pa bedi nad delom v skladišču in dveh proizvodnih lokacijah, kjer se »vrti« okoli 5400 različnih izdelkov. Ti so si zelo podobni, pogosto se navzven razlikujejo le po kakšni črki ali številki na nalepki z oznako izdelka. 

undefined

»Razlogov za uvedbo modernega sistema WMS je bilo več kot dovolj, prevladovali pa so odprava napak pri zamenjavi izdelkov, hitrejše iskanje blaga, točno stanje zalog ter natančne dobave kupcem – tudi npr. na gradbišče. Podjetje je želelo doseči brezpapirno poslovanje v skladišču in zagotoviti sledljivost blaga,« je pojasnil Habič in nadaljeval: »V proizvodnih obratih in skladišču podjetja IMP Pumps kar 70 odstotkov delovne sile prihaja iz tujine, zato so rešitve, ki govorijo jezik uporabnika, toliko bolj zaželene.« 

V Špici so poskrbeli za uvedbo rešitve WMS in tesno integracijo z osrednjim poslovno-informacijskim sistemom Pantheon. Zahteve stranke so bile tudi podpora delnemu komisioniranju (blago na različnih lokacijah), kontrola teže pošiljke, tiskanje logističnih etiket in pakirnih listov ter kontroliran naklad. »Špičaki« so seveda dostavili še precej več rešitev in poskrbeli za optimalno pot osebja in blaga po skladišču, saj sistem vodi delavne po lokacijah, spremlja točno stanje zalog ter celo podpira kaotičen način skladiščenja. Velik plus je tudi sprotna inventura brez ustavitve skladišča. Ker gre za visokoregalno skladišče, v njem deluje tudi visokoregalni viličar, in sicer v avtomatskem režimu lahko od sistema WMS prejme informacije, na kateri lokaciji naj pobere katero paleto. 

Podjetje Agitron je udeležencem predstavilo sistem pametne tehtnice v skladiščnih prostorih. Gre za izdelek, ki skladno s svojim sloganom podjetjem omogoča dobesedno do vijaka ali matice natančno spremljanje blaga in podpira avtomatsko delovanje. Kot tak je pomemben sestavni del digitalnih skladišč in naslednje stopnje avtomatizacije. 

O digitalni preobrazbi skladiščnega poslovanja in proizvodnje je spregovoril tudi Rok Planinšec iz podjetja Unior, kjer stremijo k vse bolj napredni avtomatizaciji proizvodnje, sploh na področjih, ki so ljudem manj prijazna – npr. na področju kovanja delavec tekom dneva dvigne več ton jekla, zato ga bo v prihodnje zelo verjetno zamenjal humanoidni robot – podobno kot varilca. V Uniorju so tako že vzpostavili več pametnih proizvodnih linij ter preko interneta stvari povezali stroje, številne naprave in senzorje v enotno omrežje. »Zbiranje podatkov v realnem času nam omogoča oddaljeno spremljanje in upravljanje opreme. Tehnologije umetne inteligence pa tudi prediktivno vzdrževanje opreme, optimizacijo proizvodnih procesov in nadzor kakovosti z uporabo računalniškega vida,« je povedal Planinšec in dodal: »Rešitve, kot so digitalni dvojčki ter virtualni modeli proizvodnih procesov in izdelkov, nam omogočajo številne prihranke, saj številne simulacije in testiranja opravimo kar v virtualnem okolju. Optimizacija se tako zgodi še pred implementacijo v fizičnem svetu. Simulacija kovanja je sploh nujna za vse kompleksne izdelke, da ni preveč izpada in izmeta.« 

undefined

Brez označevanja ni proizvodnje in logistike

Letos mineva 50 let rabe črtne kode, ki je močno spremenila panogo logistike – na bolje. In čeprav se podjetja vse bolj zavedajo pomena označevanja, strokovnjaki opozarjajo, da se včasih prehitro zadovoljijo z vpeljanimi rešitvami, pač po pristopu »samo da deluje«. Označevanje izdelkov je danes temelj oskrbovalne verige, brez njega drugi sistemi v proizvodnji, skladišču in transportu ne delujejo. 

Zato bi se morala podjetja predvsem vprašati, kako učinkovit sistem označevanja ima. Koliko časa traja, da nastane nova etiketa, ali da se uredi stara? Kje so etikete shranjene, kako zanesljivi so tiskalniki, ipd. Kako je z varnostjo? 

»Označevanje blaga podjetju omogoča sledljivost in izsledljivost – torej lahko identificira točko, kjer je do napake dejansko prišlo. To je zlata vredno. Oskrbovalna veriga je močna le toliko, kolikor je močan njen najšibkejši člen. Naj to ne bo tiskanje oznak,« je bil jedrnat Urban Brodnik, ki v Špici skrbi za področje označevanje in identifikacije. Pojasnil je, da črtna koda marsikje predstavlja temeljni kamen poslovanja, se pa v zadnjih letih vedno več podjetij odloča tudi za uvedbo označevanja z značkami RFID, kar močno pohitri predvsem popis sredstev, saj se ta »javljajo« kar sama. Za sodobne proizvodnje in skladišča, kjer je prisotna zahteva po aktivnem in natančnem spremljanju blaga, pa so v rabi t. i. rešitve UWB RTLS. 

undefined

O tem, zakaj je modernizacija označevanja nujna, je udeležence dogodka podučila Ines Vasle Gorišek iz podjetja Loftware, ki letno natisne že 51 milijard etiket: »Prvenstveno gre za učinkovitejše upravljanje dobavne verige. Zelo veseli podatek, da 91 % podjetij že uporablja enotno platformo za neposredno označevanje, večino pa v modernizacijo »silijo« regulacija in globalni predpisi, med katerimi trenutno izstopa priprava na digitalne potne liste izdelkov.« 

Ergonomska orodja in zanesljiva podpora

Zaključek dogodka je pripadel še enemu Špicinemu dolgoletnemu partnerju. Podjetje Zebra je največji proizvajalec rešitev za skladiščno poslovanje, ki milijonom zaposlenih po svetu vsak dan olajša delo – bodisi z mobilnimi pametnimi terminali, bralniki kod ipd. A tudi tu je trend očiten. »V porastu so rešitve, ki zaposlenim osvobodijo okončine, predvsem roki. Nosljive mobilne naprave in naveza z naprstnimi skenerji predstavlja naslednji korak dviga učinkovitosti skladiščnega poslovanja,« je povedal Marko Vencelj iz podjetja Zebra in izpostavil pomembnost vzdrževalnih paketov Zebra OneCare, ki skrbijo, da podjetja prejmejo vrhunsko podporo, nadomestne naprave za čas popravila in aktualne popravke programske opreme. 

Dogodek se je zaključil z okroglo mizo in mreženjem.